Erkekliğini Konuşturan Blog

Ödem Nedir ve Neden Olur

0 106

Vücutta fazla miktarda sıvı birikmesi nedeniyle oluşan ödem sorunu aslında toplardamarlar veya lenf sistemiyle ilgili bir problemdir. En çok el, kol, bilek ve ayaklarda veya vücudun diğer yerlerinde oluşan şişkinlikler olarak bilinmektedir. Bölgesel veya tüm vücutta görülebilir.

Başlıca nedenleri ise;

Dehidrasyon

Su, sağlıklı bir vücudun temel ihtiyacıdır. Yeterli sıvı tüketilmediğinde takdirde yaşanan sağlık sorunlarının başında ödem sorunu gelmektedir. Özellikle yaz aylarında daha çok yaşanmasının  temel nedeni sıcak havalarda vücuttan giden sıvı miktarının daha çok olmasıdır. Ödem oluşumunu engellemek ve ödemi atmak için bol su tüketilmesi gereklidir.

Uzun Süre Hareketsiz Kalmak

Uzun yolculuklarda olduğu gibi uzun süre hareketsizlik kalmak vücuttaki kan dolaşımını büyük ölçüde yavaşlatacağından, ödem oluşmasına neden olmaktadır. Bunu engellemek için ise kısa kısa yürüyüşler yapmak veya kol ve bacakları biraz olsun hareket ettirmek gerekir.

Bazı Kronik Hastalıklar

Ödem, bazı kronik hastalıkların da sonucu olabilir. Özellikle böbrek veya kalp yetmezliği, siroz, diyabet ve beslenme bozukluğu da vücutta ödem oluşmasına neden olmaktadır. Tuz tüketimi ölçülü olan, düzenli olarak daima spor yapan ve bol sıvı tüketen kişilerde yine de ödem oluşuyorsa, mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.