Erkekliğini Konuşturan Blog

Kredi notu nedir?

0 69

 

Kurumsal finans işletmeleri ya da bankalar tarafından kredi verilmeden önce referans alınan sayısal bir ifadedir. Bu sayılar kişiye özel olarak değişir. Herkesin kredi notu farklıdır. Kredi notu daha önceki kurumsal işletmelerde yapmış olduğunuz tüm sistematik işlemlerin anlarız edilmesiyle birlikte ortaya bir sayı ifadesi çıkarılarak bu sayılara göre size kredi hesaplama işlemi yapılmasıdır. En uygun kredi veren bankalar bile kredi notuna önem vermektedir. Kredi notunu bir kişinin sicili olarak da düşünülebiliriz.

Kredi notu hangi aralıkta olmalıdır?

Kredi notu için beş farklı puan aralığı vardır. Puanlar her bankaya göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel sıralaması; en riskli (1-699), orta riskli (700-1099), az riskli (1100-1449), iyi (1500-1699), çok iyi (1700-1900)  şeklindedir. En riskli ve orta riskli grubun kredi alma olanağı çok düşüktür. Bu nedenle bu gruplara kredi verilirken kurumsal yerler genellikle ipotek, kefil, teminat, rehin gibi alternatif yöntemleri kullanmaktadır.

En uygun ihtiyaç kredisi almak için yine kredi notu büyük katkılar sağlayacaktır. Kredi sorgulama yaparken mutlaka kredi notu öğrenilmeli ve ona göre bir fiyat belirlenmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.