Erkekliğini Konuşturan Blog

Cami Alemleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

0 76

Cami alemi camiler için çok büyük bir öneme sahiptir. Gerek cami yapılarının korunması, gerek güzellik katması, gerek manevi açıdan değerlidir. Cami alemleri uzun yıllarca el işlemeleriyle yapılmıştır. Fakat günümüzde genellikle fabrika ortamlarında üretilmeye başlanmış ve el işi alem yapımları azalmaya başlamıştır. Kubbe alemleri üretilirken en altta kazan diğer adıyla kova bölümü bulunur. Alemin belirli bir ölçüsü yoktur ve caminin boyutuyla uyum içerisinde olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Bu sebeple cami boyutuna oranla yapılmalıdır. Kubbe alemi içi boştur. Genellikle tunç, pirinç, bakır tarzı madenler kullanılarak yapılır. Az bir miktarda da olsa farklı malzeme kullanımı görülmektedir.

Minare alemleri dikey bir alana geçirilmiş yuvarlak kısımlar ve en üstünde konulan bir tepelikten oluşur. Minare alemi aşağıdan yukarıya doğru daralan bir boru gibi gözükür, bunun üzerine geçirilen armut, elma, hilal ve bilezik şeklindedir.

Cami kubbe alemleri ve diğer alemler çeşitli renklerde, desenlerde ve materyallerde olabilir. Cami kubbe alemi sayesinde kubbe semaya doğru yükselir gibi gözükür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.